.

4/04/2006

Kalecilik

Öncelikle bu yazı bizler için hazırlayan yeniçeri'ye AAALoNi(395128) teşekkür ederim. Ayrıca kalecilik idmanı veren veya vermeyi düşünen arkadaşlara, sugurlunun kuruculuğunca yeniceri'nin başkanlığında olan Türkiye Kaleci Emekçileri Federasyonu (TKEF)sayesinde kaleci antremanında nispeten yeni kullanıcılar, kendilerinden daha tecrübeli kullancılar ile konuşma ve antremanın inceliklerini öğrenme fırsatı buluyorlar. Bu sayede ellerindeki imkanları daha iyi değerlendirmeyi , kaleci antreman ile daha çok para kazanmayı ve bunu oyuna yansıtıp daha büyük başarılar elde etmeyi öğreniyorlar.

Kaleci antremanı , Hattrick’te yılların eskitemediği bir alışkanlık gibidir. Yıllarca yeni başlayan kullanıcılara forumlarda önerilir ; yararları-zararları anlatılır. Peki ya gerçekten yeni başlayan kullanıcılar için ideal bir antreman tipi mi kaleci idmanı? Yıllardır bu oyunu oynayan kullanıcıların bu konudaki tercihi nedir? Şimdi gelin isterseniz ben 3’ kadar saydıktan sonra gözlerinizi kapatın ve kaleci antremanının derinliklerine dalalım…

Oyuna başladığımdan beri sürdürdüğüm kaleci antremanı şu an dünyada %7’lik bir yüzde ve 51615 kişilik bir kullanıcı sayısı ile , beşinci en popüler idman tipi olarak gözüküyor. Ülkemize baktığımızda ise bu durum %10’lara çıkıyor. Bunun en büyük etkenlerinden birisi yeni başlayan kullanıcılara , neredyse otomatikleşmiş olarak verilen “kaleci idmanı ver” öğüdü. Peki bunun nedeni nedir?

Hattrick sadece bir ilk 11 kurup maçları kazanıp ya da kaybettiğimiz bir oyundan çok ötedir. Genç oyuncuları yetiştirmek , ekonominizi sağlam tutmak , bir takım politikası geliştirmek ve bu politika dahilinde lig yükselip-düşmek gibi bir çok yönde tetikte olmanız gerekir. Peki oyuna yeni başlamış bir kullanıcı için bu durum yeterince karmaşık değil mi? Cevap kesinlikle “evet”… Aslında işte tam bu noktada “kaleci antremanı ver!“ öğüdü devreye giriyor.

Kaleci antremanı başlangıç için en az sermaye gerektiren antreman tiplerinden biridir. “Temel” diye tabir edebileceğimiz oyunkuruculuk- golcülük – kanat- defans gibi antremanlar arasında ise birincidir. Bunun nedeni , maksimum 2 kaleci ve diğer tüm antreamanlarda olduğu gibi en az yeterli bir koçun bu antreaman için gayet uygun oluşudur. Ayrıca kaleci antremanının diğer temel tabir ettiğimiz antremanlara kıyasla daha hızlı sonuç vermesi , yeni kullanıcıların al- seviye atlat-sat gibi takım politikaları benimseyenleri için çok uygundur. 17 yaşında bir kaleci , kaliteli bir antrenör , 9 kaleci antrenörü ve 1 yardımcı antrenör ile 5 haftada bir üst seviye ye çıkar. (8 kaleci antrenörü ve 2 yardımcı antrenörde yaygın olarak tercih edilmektedir.) Bu da gerçekten çok kısa sürelerde , diğer mevkiilere göre nispeten daha yüksek seviyeli kalecilere sahip olacağımızı gösterir. Bununla beraber bir kalecinin (HT’ler tarafından 2 kez baltalanıp etkisi azaltılsada) defansa katkısı çok fazladır. Gerçekten iyi bir kaleci , 2-3 defansın katkısı kadar etki yapabilir. Bu da eline geçen parayı ilk turda defans mevkisine harcamak istemeyen kullanıcılar için ele geçmez bir fırsat.

Kaleci idmanının rahatlığına şu şekillerde örnekleyebiliriz : Sadece 2 oyuncunun antreman takibini yapmak zorundayız. Eh birini lig maçına , birini hazırlık maçında oynatacağımız için zaten akılda soru işareti kalmıyor , antreman takibi çok kolaylaşıyor.

Kalecilerin genellikle diğer skilleri çok düşük olduğundan hangi kalecinin hangi seviyede olduğunu , kaç hafta sonra atlayacağını baya yüksek bir ihtimalle tahmin edebiliyoruz. Hatta bu konuda internette çeşitli sitelerde “keepertool” adı altında pek çok program bulunuyor. Bu da kullanıcıya oyuncularını takip etmede , oyuncu alıp satmada çok yarar sağlıyor.

Kaleci antranörlerinin altyapıdan oyuncu çekerken direk kaleci çekibilme gibi bir avantajı var. Misal orta saha idmanı veren bir kullanıcı oyuncu çektiğinde, oyuncu defans veya forvet özelliği olan bir oyuncu olabiliyor ancak kaleci çekildiği zaman bu oyuncu kaleci kesinlikle kaleci oluyor.(iyi ya da kötü orası şans)

Kaleci idmanının en önemli özelliklerinden biride kullanıcının taktiklerini sınırlamak zorunda kalmaması. Bunun nedenide şu : Örneğin defans kullanıcı defans çalıştırdığında eğer amacı maksimum para kazanmak ise maksimum sayı olan 10 defans çalıştırdığında haliyle kullanıcıyı 5-3-2 , 5-4-1 gibi defansif taktiklere , orta saha çalıştırıyor ise 3-5-2, 4-5-1 ya da forvet çalıştırıyor ise 4-3-3 , 3-4-3 gibi taktiklerle oynamaya itiyor. Ancak kaleci idmanı verildiğinde bu tip bir sınırlama söz konusu olmuyor. Kişi ne isterse onu oynuyor. Sonuç olarak maksimum 1 kaleci oynatabiliyorsunuz :)

Bununla beraber en çok sorulan sorulardan biri bu antreman tipinden çok para kazanılıp kazanılamayacağıdır. Şimdi aslında "kaleci antremanında para var mı?" biraz genel bir soru :) Bu durum biraz kişinin kendine çizdiği yolla ilgili. Başladığımdan bu yana kaleci idmanı verdim , şu an yaşıtları arasında dünyanın en iyisi olan 1 Türk milli kaleci sahibiyim ve elimde hızla gelişen U-20 Türkiye adayı bir kaleci var. Bununla birlikte bayağı kaleci elimden geçti. Deneyimlerim , bana kaleci idmanını istediğimiz şekilde yönlendirirsek amacımıza ulaşabileceğimizi gösteriyor.

Bunun için genel bir kanıdan çok kullanıcının kendi amacına hizmet edicek yolu seçmesi en doğrusu olacak.Ayrıca kaleci maaşlarıda yadsınamayacak bi etken karar verirken. Çünkü kaleciler erken skill atladıklar için çok genç yaşta astronomik paralar alabiliyor. Örneğin ben şu an Ali Acahan’a daha 21yaşında olmasına rağmen 100 000 YTL maş veriyorum. Bu da geri kalanının maaş toplamı 50 00 YTL olan bir takım için çok yüksek bir meblağ.

Peki üst liglerdeki kullanıcılar arasında kaleci idmanı tercih ediliyor mu?Bunun cevabı “hayır!” . Çünkü özellikle 2. ve Süper Lig seviyesindeki kullanıcılar , yüksek maaşlı oyuncularının paralarını ödeyebilmek adına çok fazla al-sat yapıyorlar. Genellikle 3-5 oyuncu hariç , takımda bir döngü hakimoluyor. Bu noktada da kaleci idmanı pek tercih edilmiyor. Çünkü kaleci antremanının doğasından kaynaklı olarak çok az oyuncunun 1 hafta içinde değerini katlaması mümkün. Bu nedendir ki çoğu üst lig takımı duran top vb. antremanlarla haftalık giderler elde ediyorlar. Tabii bu oyunculardan başarı olanlara göz gezdirecek olursak sahip oldukları kalecilerin seviyelerin “tanrısal” olduğunu söylemeye gerek yok. Örneğin son dönemin şampiyonları DodoBird ve Wuhou.

Yazımı sona erdirirken buraya kadar okuyan herkese öncelikle sabrından dolayı teşekkür ediyorum. Onlara bir sürpriz ile yazımı sonlandırayım. Bidiğiniz ve yazımda da biraz bahsettiğim gibi şuan A-Milli takımımızın kalecilerinden ve en genç oyuncusu Ali Acahan şu takımımızda kaleci idmanı almakta. Kendisi şu an yaşıtlarının içinde en iyi kaleci ve 20 yaşının altında tanrısal seviyeye ulaşan ilk ve tek Türk oyuncu. Tabi bu hale gelmesinde antreman dışında şansın da büyük önemi var. Öncelikle Ali’nin hiç sakatlanmayıp hiç antreman kaçırmaması bizim için büyük şans. Ayrıca ilk çekildiğinde 4070 TSI gibi gerçekten yüksek kaliteli olarak gelmesi ayrı bir şans. 20 yaşından bu yana tanrısalın üzerine idman alıyor. Bende sizlerle onun gelişimini seviye seviye göstereyim (Bu kısım Türkiye’de ilk defa bu yazıda yayınlanmaktadır):

NOT: Arada atlanmış seviyeler bulunmaktadır. Bunun nedeni o zamanlarda taraftarlığımın bitmesi nedeniyle oyuncunun altına not alamamış olmamdır. Artık kusura bakmaazsınız. J

17 yaşının sonu
  • 4.hafta 10.3.2005 muhteşem oldu...
  • 9.hafta 14.4.2005 dünya çapında oldu...
  • 14.hafta 19.5.2005 doğaüstü oldu…
Yeni sezon
  • 2.hafta 16.6.2005 devasa oldu...
  • 8.hafta 28.7.2005 dünya dışı oldu...
  • 13.haftanın sonu sezon bitti 31.8.2005 efsanevi oldu...
Yeni sezon
  • 2.hafta 06.10.2005 sihirli oldu...
  • 7.hafta 10.11.2005 ütopik oldu...
  • 13.hafta 22.12.2005 TANRISAL
Yeni sezon 20 yaşının sonu.

Herkesin tanrısal kalecileri olması dileğiyle , iyi ve bol seviye atlamalı antremanlar…

3 Comments:

Yorum Gönder

Links to this post:

Bağlantı Oluştur

<< Home


Powered by Blogger